Już Beniamin Franklin powiedział, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że częścią wypracowanych zysków podzieli się z fiskusem. Dzięki wsparciu dobrego biura księgowego, podmioty posiadające osobowość prawną mogą znacznie lub nawet całkowicie zredukować daninę w postaci CIT. Wystarczy, że umiejętnie rozplanują koszty. Analogiczne możliwości odnośnie PIT mają jednoosobowe działalności gospodarcze. To jednak nie koniec zobowiązań.
Podatki pośrednie, czyli bezzwrotne i przymusowe daniny pieniężne
Podstawową opłatą tego typu jest VAT. Jego rozliczanie nastręcza większym firmom wielu problemu. Wszelkie pomyłki czy nawet bezwiedne zaniedbania mogą być traktowane przez Urząd Skarbowy, jako próby wyłudzenia. Grożą za to wysokie kary. Od płacenia VAT-u nie da się uciec, więc najlepiej zdać się na wsparcie wyspecjalizowanych księgowych. Takich, którzy przede wszystkim wprowadzą do biznesu przejrzysty, jednolity system fakturowania. Znacznie ułatwi on rozliczanie VAT-u. Biuro rachunkowe powinno też czynnie doradzać i dopasować strategię podatkową do profilu działalności, a także obrotów firmy. Tak, aby podatki pośrednie pochłaniały jak najmniejszą część kapitału. Wprawny księgowy ma cały zasób rozwiązań prawnych, z których może korzystać. Z możliwością stosowania odliczeń na czele. Musi też terminowo wypełniać wszelkie obowiązkowe formalności. Podmioty, które zajmują się handlem międzynarodowym powinny postawić na współpracę z wyspecjalizowaną księgowością w tej dziedzinie. Temat bowiem jest rozległy i wymaga zarówno doświadczenia, jak i biegłości.
Inne opłaty, zaliczane do kategorii podatków pośrednich
Z obrotem nadgranicznym wiążę się także obowiązek opłacania cła. Przepisy celne również stanowią trudny i zawiły temat. Dobry doradca powinien rozpocząć od oszacowania ryzyka celnego dla konkretnej spółki. Następnie zidentyfikować obszary, w obrębie których możliwe są oszczędności celne. W oparciu o te dwie gałęzie opracować strategię, która upłynni handel zagraniczny, jak i zredukuje jego koszty formalne. W większych przedsiębiorstwach należy także przeprowadzić szkolenia z tego zakresu, aby personel umiał radzić sobie z obowiązkami eksportowymi oraz importowymi. Szczegóły można znaleźć tutaj.
Szczególnymi podatkami pośrednimi są akcyzy. Dotyczą one konkretnych grup towarów. Takich jak wyroby alkoholowe, tytoniowe, a także energia i paliwa. Dokumentacja związana z podatkiem akcyzowym musi być prowadzona bardzo pieczołowicie. Już nawet bowiem drobne uchybienie formalne, może się wiązać z poniesieniem przez biznes surowych konsekwencji.