Prawo spółek – co to?

prawo spółek

Prawo spółek to dziedzina prawa gospodarczego, która reguluje szeroko pojęte kwestie związane z funkcjonowaniem spółek. Spółka to forma organizacji gospodarczej, która umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w ramach wspólnych interesów kilku osób. Prawo spółek reguluje, chociażby aspekty związane z założeniem, funkcjonowaniem oraz rozwiązaniem spółki.

Prawo spółek a zasady – co warto wiedzieć?

Jednym z podstawowych reguł prawa spółek jest zasada autonomii woli. Oznacza to, że umowy między partnerami są kluczowe dla funkcjonowania spółki. Spółki mogą zostać założone w różnych formach, albowiem mogą być nie tylko jawne, ale też komandytowe, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne. Każda z tych form ma swoje indywidualne wymagania i zasady funkcjonowania, które są szczegółowo uregulowane w prawie spółek. Prawo spółek reguluje również kwestie związane z odpowiedzialnością partnerów. W przypadku spółki osobowej, czyli jawnej oraz komandytowej, partnerzy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń, co oznacza, że są solidarnie i nieograniczenie odpowiedzialni za jej długi. Poszczególne zapisy mogą jednak różnić się w zależności od specyfiki danej spółki. 

Prawo spółek – jak znaleźć dobrego adwokata?

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości z zakresu prawa spółek, warto skonsultować je ze specjalistą. W tym celu przydatne może być skorzystanie z pomocy adwokata specjalizującego się w tej dziedzinie. Prawdziwy fachowiec musi wyróżniać się:

  • sporą wiedzą;
  • umiejętnym podejściem do swojego klienta;
  • wysoką skutecznością działań;
  • profesjonalizmem;
  • szerokim spektrum kompetencji.