Doradztwo prawne – co wchodzi w zakres usług?

Polskie prawo często ulega zmianom, a do tego może być skomplikowane i trudne do zrozumienia. Interpretacja niektórych przepisów to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie dotyczy to osób prowadzących własną działalność. Istnieje duże ryzyko popełnienia błędu, co z kolei może mieć dotkliwe skutki i konsekwencje. Dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na skorzystanie z usług doradcy prawnego. Kim jest i co wchodzi w zakres jego usług? 

Kim jest doradca prawny?

Warto zaznaczyć, że doradca prawny to nie to samo co radca prawny. Często te dwa pojęcia są mylone, a nawet używane zamiennie. Różnice są jednak spore. Doradca prawny to osoba świadcząca usługi prawne, ale nie należąca do samorządu adwokatury ani samorządu radców prawnych. Nie posiada też ich uprawnień. Status doradców nie jest nigdzie uregulowany. Oznacza to, że nie podlegają oni odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie posiadają kodeksów etyki i nie muszą ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej. Różnicą między dwoma wymienionymi podmiotami jest też kwestia tajemnicy zawodowej. Bowiem nie obowiązuje ona w przypadku doradcy prawnego, czyli nie ma on obowiązku zachowania w tajemnicy tego, co usłyszał podczas świadczenia porady prawnej. Oznacza to, że w przypadku gdy zostanie wezwany przez sąd na świadka, nie może uchylać się od odpowiedzi w kwestiach dotyczących danej sprawy. 

Doradztwo prawne – zakres usług

W zakres usług doradztwa prawnego firmy Pwc.pl wchodzi między innymi fachowa pomoc i porady prawne w kwestiach administracyjnych, w przeprowadzaniu różnego rodzaju procedur prawnych oraz przygotowywanie dokumentów urzędowych. Doradca prawny może też reprezentować klienta w postępowaniu administracyjnym lub w niektórych sprawach cywilnych (jeśli nie istnieje przymus adwokacko-radcowski i łączy go z klientem stała umowa zlecenia). Dodatkowo doradztwo prawne może zapewnić wsparcie przedsiębiorcom przy negocjowaniu kontraktów, tworzeniu umów oraz fachową pomoc przy wprowadzaniu nowych strategii i projektów. 

Comments are closed.